Customize Consent Preferences

We use cookies to help you navigate efficiently and perform certain functions. You will find detailed information about all cookies under each consent category below.

The cookies that are categorized as "Necessary" are stored on your browser as they are essential for enabling the basic functionalities of the site. ... 

Always Active

Necessary cookies are required to enable the basic features of this site, such as providing secure log-in or adjusting your consent preferences. These cookies do not store any personally identifiable data.

No cookies to display.

Functional cookies help perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collecting feedback, and other third-party features.

No cookies to display.

Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics such as the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.

No cookies to display.

Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.

No cookies to display.

Advertisement cookies are used to provide visitors with customized advertisements based on the pages you visited previously and to analyze the effectiveness of the ad campaigns.

No cookies to display.

Finance insight with Mekupi Kambatuku – Calculating farming production cost

Home Agriculture Finance insight with Mekupi Kambatuku – Calculating farming production cost
Finance insight with Mekupi Kambatuku – Calculating farming production cost

Calculating the farming cost per unit has been a question for many farmers, and perhaps one of the key topics we plan at the 2nd Edition Strategic Farming Seminar coming this October.

The Unit Cost of Production is measured as a ratio that looks at both the products produced and input costs. Understanding the cost per unit of farming allows for better planning, determines input and output costs, and generally helps you control costs – as this impacts the profitability of any business.

Below are the expenses and production quantities information you need to compute the farming cost per unit monthly. 

Firstly, define the period: determine what specific duration you would like to use for your monthly calculation (e.g., 30 days, 4 weeks).

Secondly, collect all expenses information: ensure that you have collected all the costs related to injections, labour, animal health, fodder, equipment, maintenance, utilities, transport costs and any other overhead costs for each month. 

Thirdly, find the total monthly costs: sum up all the expenses for each cost category (animal health, fodder, injections, labour, etc.) of that month.

Moreover, find the unit of production: determine the unit of production for your farming business, for example, the total number of animals, the weight of produce and all other applicable measures. Remember, if you have several enterprises, the unit of production should be per enterprise, and their costs should be separated accordingly, e.g., crops, poultry and livestock may not be calculated under one unit of production.

Furthermore, calculate the  production quantity: find how many units were produced that month. This refers to items such as the number of animals raised, the weight of harvested produce and all other relevant metrics.

Lastly, compute the total cost per unit: as presented above herein, the formula is the cost per unit, which is total costs divided by the quantity produced or the current quantity at hand – the closing balance.

This will give you the farming cost per unit for that month, which will help determine the total cost of farming in totality. It is imperative to modify the calculations based on any changes in production, expenses or other factors that will have an impact on the costs from month to month.

We will showcase how you calculate the costs in real terms with an example in the next column.